Po co?
Wstęp ma wykazać, że autor potrafi krótko i konkretnie przedstawić swoje motywacje, cele oraz plan działania.
Zawartość
Podzielony na akapity ale bez podziału na podrozdziały. Nie używamy wypunktowań, list numerowanych, nie wstawiamy rysunków. Trzy logiczne części:
- Krótka charakterystyka rozwiązywanego w pracy problemu, można przedstawić motywację jego podjęcia, tutaj należy krótko ale jasno i jednoznacznie określić czego dotyczy (potencjalnie enigmatyczny) temat pracy — 1/3 do 1/2 strony. Ten fragment to motywacja pracy.
- Jasno określony cel (zgodny z kartą opisu tematu pracy), akapit rozpoczynający się od: „Celem pracy jest zaprojektowanie i realizacja systemu … pozwalającego na/przeznaczonego dla/umożliwiającego/dedykowanego dla …” po czym następuje krótkie wyszczególnienie przewidywanych funkcji projektowanego systemu oraz wymienienie przewidywanych metod i narzędzi realizacji (krotko: aplikacja desktop, internetowa, mobilna, języki, pakiety, frameworki) — 1/3 do 1/2 strony. Ten fragment to cel pracy.
Uwaga – celem pracy nie może być „opisanie”, „przedstawienie”, „przybliżenie” i tym podobne ogólniki. Celem pracy inżynierskiej może być „zaprojektowanie …”, „zaprojektowanie i implementacja …”, „projekt i realizacja …”, „opracowanie algorytmu i analiza jego efektywności …”, itp, itd.
- Streszczenie zawartości kolejnych rozdziałów: „Rozdział drugi przedstawia…, w rozdziale trzecim opisano…” — 1/3 do 1/2 strony. Ten fragment to zakres pracy.
Typowy rozmiar
Typowa, sumaryczna objętość — 1-2 strony.
Powróć do Struktura pracy inżynierskiej